Gli Imagen Awards, giunti alla loro 33a edizione, sono i premi che ogni anno vengono assegnati all'industria del cinema e della televisione latino-americana. Tra i nominati di quest'anno anche il film d'animazione Coco, il regista Guillermo Del Toro e Antonio Banderas.

Coco, già vincitore dell'Oscar, è candidato come miglior film d'animazione, mentre Del Toro è candidato per la regia di La Forma dell'Acqua - The Shape of Water. Antonio Banderas ha ricevuto una nomination per la sua interpretazione di Pablo Picasso nella serie tv targata National Geographic Genius: Picasso.

Ecco la lista con tutti i nominati:

Best Picture

  • Coco (Disney Pixar)
  • How to Break Up With Your Douchebag (Como Cortar A Tu Patan) (Televisa-Videocine-Lionsgate)
  • Overboard (3Pas Studios and Pantelion, Lionsgate MGM)
  • The Shape of Water (Double Dare You and Fox Searchlight Pictures)

Best Director

  • Lee Unkrich and Adrian Molina, Coco (Disney Pixar)
  • Guillermo del Toro, The Shape of Water (Double Dare You and Fox Searchlight Pictures)
  • Miguel Duran, Monsoon (Create Entertainment/Desert Monsoon Media)
  • Gabriela Tagliavini, How to Break Up With Your Douchebag (Como Cortar A Tu Patan) (Televisa-Videocine-Lionsgate)

Best Actor – Feature Film

  • Eugenio Derbez, Overboard (3Pas Studios and Pantelion, Lionsgate MGM)
  • Andy Garcia, Geostorm (Warner Bros. Pictures)
  • Gabriel Iglesias, Ferdinand (Twentieth Century Fox Animation/Blue Sky Studios)
  • Mel Rodriguez, Overboard (3Pas Studios and Pantelion, Lionsgate MGM)

Best Actress – Feature Film

  • Eva Longoria, Overboard (3Pas Studios and Pantelion, Lionsgate MGM)
  • Yvette Monreal, Monsoon (Create Entertainment/Desert Monsoon Media)
  • Natalie Morales, Battle of the Sexes (Decibel Films, Cloud Eight Films and Fox Searchlight Pictures)

Best Primetime Program – Drama

  • The Crossing (ABC; ABC Studios)
  • How to Get Away with Murder (ABC; ABC Studios)
  • Law & Order: SVU (NBC; NBCUniversal and Wolf Entertainment)
  • Major Crimes (TNT; The Shepard/Robin Company in association with Warner Bros. Television)
  • Queen of the South (USA Network; Fox Television and Universal Cable Productions)
  • Shades of Blue (NBC; Universal Television, Nuyorican Productions, EGTV, Ryan Seacrest Productions, Jack Orman Productions)
  • Station 19 (ABC; ABC Studios)

Best Primetime Program – Comedy

  • Brooklyn Nine-Nine (Fox; Universal Television, Fremulon, Dr. Goor Productions and 3 Arts Entertainment)
  • Jane The Virgin (The CW Network; CBS Television Studios)
  • Modern Family (ABC; 20th Century Fox Television in assoc. w/ Steven Levitan Productions and Picador Productions)
  • One Day at a Time (Netflix)
  • Superstore (NBC; Universal Television, Spitzer Holding Company, The District)

Best Primetime Program – Specials, Movies & Mini-Series

  • The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX Networks; Fox 21 Television Studios and FX Productions)
  • Genius: Picasso (National Geographic; National Geographic presents an Imagine Television & Fox 21 Television Studio Production)
  • The Long Road Home (National Geographic; Phoenix Pictures, Finngate Television, and Fuzzy Door for National Geographic)
  • Oprah at the Apollo (OWN: Oprah Winfrey Network; Harpo)

Best Actor – Television

  • Antonio Banderas, Genius: Picasso (National Geographic; National Geographic presents an Imagine Television & Fox 21 Television Studio Production)
  • E.J. Bonilla, The Long Road Home (National Geographic; Phoenix Pictures, Finngate Television, and Fuzzy Door for National Geographic)
  • Joaquim de Almeida, Queen of the South (USA Network; Fox Television and Universal Cable Productions)
  • Alfonso Herrera, The Exorcist (FOX; 20th Century Fox Television/Morgan Creek Productions)
  • Christian Navarro, 13 Reasons Why (Netflix; Paramount Television/Netflix)
  • Sergio Peris-Mencheta, Snowfall (FX Networks; FX Productions)
  • Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX Networks; Fox 21 Television Studios and FX Productions)
  • Miles Gaston Villanueva, Law and Order True Crime: The Menendez Murders (NBC; NBCUniversal and Wolf Entertainment)

Best Actress – Television

  • Alice Braga, Queen of the South (USA Network; Fox Television and Universal Cable Productions)
  • America Ferrera, Superstore (NBC; Universal Television, Spitzer Holding Company, The District)
  • Jennifer Lopez, Shades of Blue (NBC; Universal Television, Nuyorican Productions, EGTV, Ryan Seacrest Productions, Jack Orman Productions)
  • Justina Machado, One Day at a Time (Netflix)
  • Aubrey Plaza, Legion (FX Networks; FX Productions and Marvel Television)
  • Katie Stevens, The Bold Type (Freeform; Universal Television, The District)

Best Supporting Actor – Television

  • Jaime Camil, Jane The Virgin (The CW Network; Poppy Productions, RCTV, Electus, CBS Television Studios, Warner Bros. Television/CW)
  • Jorge Diaz, The Long Road Home (National Geographic; Phoenix Pictures, Finngate Television, and Fuzzy Door for National Geographic)
  • Jon Ecker, Queen of the South (USA Network; Fox Television and Universal Cable Productions)
  • Raúl Esparza, Law & Order: SVU (NBC; NBCUniversal and Wolf Entertainment)
  • Peter Gadiot, Queen of the South (USA Network; Fox Television and Universal Cable Productions)
  • Carlos Gomez, Law and Order True Crime: The Menendez Murders (NBC; NBCUniversal and Wolf Entertainment)
  • Joe Minoso, Chicago Fire (NBC; NBCUniversal and Wolf Entertainment)
  • Daniel Zovatto, Here and Now (HBO; HBO Entertainment in association with Your Face Goes Here Entertainment)

Best Supporting Actress – Television

  • Stephanie Beatriz, Brooklyn Nine-Nine (Fox; Universal Television, Fremulon, Dr. Goor Productions and 3 Arts Entertainment)
  • Sofia Carson, Descendants 2 (Disney Channel; Bad Angels Production)
  • Melonie Diaz, Room 104 (HBO; HBO Entertainment in association with Duplass Brothers Productions)
  • Isabella Gomez, One Day at a Time (Netflix)
  • Veronica Falcon, Queen of the South (USA Network; Fox Television and Universal Cable Productions)
  • Rita Moreno, One Day at a Time (Netflix)
  • Karina Ortiz, The Long Road Home (National Geographic; Phoenix Pictures, Finngate Television, and Fuzzy Door for National Geographic)
  • Francia Raisa, grown-ish (Freeform; ABC Studios)
  • Karla Souza, How to Get Away with Murder (ABC; Shondaland/ABC Studios)
  • Gina Torres, Suits (USA Network; Universal Cable Productions)

Best Young Actor – Television

  • Cree Cicchino, Game Shakers (Nickelodeon)
  • Ethan Kent, Room 104 (HBO; HBO Entertainment in association with Duplass Brothers Productions)
  • Gavin Kent, Room 104 (HBO; HBO Entertainment in association with Duplass Brothers Productions)
  • Xolo Maridueña, Cobra Kai (YouTube; Overbrook Entertainment in association with Sony Pictures Television)
  • Jenna Ortega, Stuck in the Middle (Disney Channel; Horizon Productions, Inc.)
  • Marcel Ruiz, One Day at a Time (Netflix)

Best Variety or Reality Show

  • MasterChef Latino (Telemundo; Endemol Shine Boomdog)
  • Felipe Esparza: Translate This (HBO; HBO Entertainment in association with Felipe’s World and Unreel Media)
  • George Lopez: The Wall, Live from Washington, D.C. (HBO; HBO Entertainment in association with Travieso Productions and Dakota North Entertainment)
  • Fluffy’s Food Adventures (Fuse; Arsonhouse Entertainment, B-17 Entertainment, Fluffy Shop Studios)
  • Pati’s Mexican Table (WETA/American Public Television; Co-production of Mexican Table LLC, WETA Washington DC, and FRANK)

Best Children’s Programming

  • Elena of Avalor (Disney Junior; Disney Television Animation)
  • Stuck in the Middle (Disney Channel; Horizon Productions, Inc.)
  • The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special (HBO; Sesame Street Workshop)
  • The Loud House (Nickelodeon)

Best Documentary

  • 15: A Quinceañera Story (HBO; HBO Documentary Films)
  • America Reframed: Farewell Ferris Wheel (World Channel; Kola Pictures, Latino Public Broadcasting, Independent Television Service (ITVS), American Documentary)
  • City Rising (KCET)
  • Clinica de Migrantes (HBO; HBO Documentary Films)
  • Dolores (PBS; The Dolores Huerta Film Project, LLC, 4 Stick Films, Carlos Santana)
  • Lost LA (KCET)
  • The Pushouts (Curious Matters, LLC)

Best Informational Program (Local or National)

  • Adelante! (Milwaukee PBS)
  • Noticias Telemundo: “Houston Floods” (Telemundo Network)
  • Noticias Telemundo: “Inmigración con Alma Rosa Nieto” (Telemundo Network)
  • Noticias Telemundo: “Nuestra Gente Extraordinaria” (Telemundo Network)
  • Primer Impacto (Univision Network)
  • Real Sports with Bryant Gumbel (HBO; HBO Sports)
  • Sin Vergüenza (SVseries.com; Kavich Reynolds Productions)
  • The Story of Us with Morgan Freeman (National Geographic; Revelations Entertainment for National Geographic)

Best Short-Form Non-Fiction Program

  • ESPN Features – SC Reportajes – “Dreamer” (ESPN Deportes; ESPN)
  • ESPN Features – SC Reportajes – “En las Buenas y en las Malas” (ESPN Deportes; ESPN)
  • ESPN Features – SC Reportajes – “Hoops Sagrado” (ESPN Deportes; ESPN)
  • International Mom Advice (Tonic; VICE Media, LLC)
  • The San Ysidro Purgatory (Daily VICE; VICE Media, LLC)
  • StoryBored USA (WORLD Channel YouTube; William D. Caballero, Latino Public Broadcasting, WORLD Channel, KQED)

Best On-Air Advertising

  • Broken Crayons (brokencrayons.us; Republica)
  • Ninjago TV Spot (Warner Bros & MOCEAN)
  • ¡No Esperes! – The Hispanic Council of Cancer Treatment Centers of America (Azteca America; Creative Civilization)
  • ORCI: Honda Accord – “Not Enough” (Honda, Orci, Bikini Films)